Fotos fra kurserne:

Firmakurser -
Heldagskurser -
Kyst-fluekurser på Samsø -
Kurser i fluekast -
Weekendkurser -
Å-fluekurser i Vestjylland -
Lønborggaard -

 
 

 

 

Å-fluekurser i Vestjylland

Dette er et nyt kursus, som mange af vore kystfluekursister fra Samsø har spurgt på. Mange har haft lyst til at prøve det klassiske fluefiskeri med tørflue og vådflue ved åen - efter stalling og bækørred i strømmende vand. I forsommeren, hvor insekterne klækker og fiskene ringer. Eller om efteråret, når laks og havørred indfinder sig i åen på deres gydevandring.

Dette kursus fokuserer meget på viden om fiskenes fødeemner i åen, på at lægge den rette fiskestrategi og så en hel del kasteteknik. Det er meget ofte de små trickkast, der afgør, om man får fisk på fluen eller ej. Om fiskene lader sig lokke til at tro, at det er den ægte vare, vi serverer for dem!

Vi beskæftiger os også med Put & Take fluefiskeri og besøger i den forbindelse et smukt og velplejet lokalt fiskeri med et kunstigt anlagt vandløb. Med sine tætklippede græsbredder et godt sted at øve, før det for alvor går løs ved åen med dens sumpede bredder, udhængende buske og besværlige strømme!

Intet andet sted i Danmark er der så stor en koncentration af produktive vandløb med laks, ørreder og stallinger - som i Vestjylland! Vi fisker i Skjern Å og Storå med deres mange og vidt forgrenede tilløb. Og vi udvælger altid de smukkeste vande, hvis fiskebestande stadig er sunde og stærke.

Ind imellem tager vi en tiltrængt slapper i det storslåede vestjyske landskab. Det gælder jo om at iagttage åen, insekterne og fiskene, før fluerne slippes løs!

Vi fisker efter laks og havørred, bækørred og stalling. Men vi fanger i tilgift altid de mange og smukke strømskaller, som er kendetegnende for Vestjylland - som ikke findes andre steder i Danmark.

Pris for en uges ophold: kr. 5.495,- inklusive kost, logi og undervisning. Vi bor i luksuriøse omgivelser på herregården Lønborggaard, som ligger lige ned til Skjernå!

Klik her for tilmelding, inden kurserne er fyldt op!

Steen Ulnits
 



Kyst-fluekurser på Samsø

Så er det atter tid til at tænke på de kommende kurser i kystfluefiskeri efter sølvblanke havørreder.
I 2007 fejrede vi jubilæum med vort 25. kystfluekursus i træk - alle fuldt besat. Flere end 300 kursister har siden 2000 tilbragt en uge på Samsø Højskole i godt selskab med ligesindede.
Er du interesseret i at deltage på et af disse kurser, bør du i egen interesse ikke vente for længe med tilmelding.
- Bind en flue og fang en fisk!



Å-fluekurser i Sønderjylland

Det er en stor glæde, at vi nu kan præsentere fuldblods åfluekurser. De afholdes i Sønderjylland.
Kurserne fokuserer primært på fiskeriet med tørflue og nymfe efter ørred og stalling. Vi beskæftiger os også med fluefiskeriet efter laks og havørred.
Vi fisker primært i Ribe Å med tilløbene Gram Å og Gels Å.
Er du interesseret i at deltage på et af disse kurser, bør du i egen interesse ikke vente for længe med tilmelding.
- Vel mødt i Sønderjylland!


Havbars på Irland!
Vi tager afsted efter stridbare havbars langs de smukke sydirske kyster, hvor tidevandet løber stærkt og fiskene derfor er i bedste kondition.
Havbarsen er på vej til at blive permanent beboer i danske farvande, så vi tager til Irland for at lære, hvordan man bedst fanger dem på flue!
Se slideshow fra Irland under "Video".


Bonefish i Mexico!
- Trænger du til en virkelig udfordring, og vil du gerne se din bagline lidt oftere?
Så skal du med på denne tur, hvor sigtet er stillet på Mexicos langt løbende bonefish, der med sikkerhed får baglinen frem - hver gang!
Ingen fluefisker med respekt for sig selv må forsømme at prøve dette fiskeri!
Se slideshow fra Mexico under "Video".

© 1998 Steen Ulnits - Fisheries biologist, M.Sc. - Skytten 116, Fiskergaarden - DK-8900 Randers - Denmark - tel.: 23 32 89 88 - e-mail: steen@ulnits.dk