Fiskegrej artikler:

e-bog "Spinnefiskeri"
BioLine
Bombarda-fri
DK lakseåer
Gone Phishing!
Handsker
UV jagt
ØkonomiBid i badekarret
Byg en Bivuak!
Molemakreller
Fiskefotoapparater
Hodgman
iPhones til iFiskere
Laksepremiere
Mitchell
"Nap & Nyt" goes digital
Penn Torque
En rigtig REVO lution
Shakespeare
Tunge torsk i tangen
Cardinal 800
Færdige fiskesæt
Gråt Guld
Series One Skeletor
Top 10 åer
Top 10 havpladser
Top 10 kystpladser
Top 10 søer
Nap & Nyt 60 år

Berkly
Hardbaits
MUSTAD kroge
Storm wobler
Kald det Cardinal...
Jerk Baiting:
PENN 75 år
Scierra MPA:
Toby til Trolling
Vertical jigging
Stænger med underskrift
Fluorocarbon
RAPALA
Fiskere på Farten
Forskning for fiskere
Cirkelkrogen
Samlere og fiskere
Normark Denmark A/S
Hvad vejer fisken?
UL spin
Stænger i stykker
Grej 2003
Abu Garcia Ambassadeur
EON Ambassadeur
Pure Fishing
Mågesjov og aborrerov
Leatherman
Wobleren er mit våben
Åndbar syntetvæv
Tunge tun
Grødesikrede kustagn
Pirkefiskeri
Fiskere på glatis
Rig en Jig
Nyhed fra ABU Garcia
BUCK
OKUMA
Sand & Surfcasting
UL år 2000!
OTG: ABU Garcia
OTG: Fenwick
PENN
Diamondback
ATH: Verdenshjul
The SAGE / LOOP story
CORBOSS
DAM
Partridge of Redditch
RST
Interline stænger
PE-liner


Nyt website:
 
 
www.gulp.nu

- Rig en Jig!

Jigs kan noget, som andre kunstagn ikke kan: De kan fiskes direkte på bunden, hvor mange fisk jo fouragerer - vel at mærke ude at sidde fast!

Den amerikanske jig er uden tvivl dette århundredes superagn. Danske lysffiskere er imidlertid et konservativt folkefærd, som er længe om at tage nye ting og teknikker til sig. Men nu er den langt om længe gået rent hjem i lille Danmark. Jiggen - her specielt den med superblød gummihale - er kommet for at blive.

Smuk efterårsaborre fra Randers Fjord
© foto Steen Ulnits

Under de rette forhold er den dødbringende over for snart sagt alle rovfisk - det være sig søernes gedder, aborrer og sandarter eller kystens havørreder og torsk. Alle er de vilde med en korrekt præsenteret jig. Specielt i koldt vand vinter og forår er jiggen en suveræn kunstagn, idet den kan fiskes direkte på bunden - for snuden af de kuldetræge rovfisk.

Men en jig er ikke bare en jig. Den moderne jig er mange ting og har mange anvendelsesmuligheder. Den klassisske jig med hale af fjer eller hår lever stadig, men kun den lille model med marabou-fibre i halen kan stadig tage konkurrencen op. Og da kun i de allermindste størrelser. Ellers er det gummidyr for alle pengene.

For de fleste danske lystfiskere er en jig lig med et blyhoved og en gummihale. Intet andet. Det er den type jig, man kan finde i de fleste blinkæsker - den, der sættes ind, når specielt søernes og de brakke fjordes aborrer skal overlistes.

Kigger vi imidlertid over på den anden side af Atlanten, så ser vi, at jigs er mange forskellige ting - rigtig mange endda. Og at de kan anvendes og monteres på et utal af måder.

Jigs og gummiorm

De allerfleste af de mere eller mindre outrerede jigs er fremstillet med henblik på fiskeri efter stormundet bass - USA's sportsfisk nummer ét. Det betyder imidlertid ikke, at de ikke med fordel kan anvendes også herhjemme, hvor der jo ikke er bass. Det kan de nemlig meget vel!

Til bass-fiskeri er de lange gummiorm blandt storfavoritterne. De er store, og man kan ind imellem få det indtryk, at amerikanerne ikke kan få dem store nok! - Eller er det bare den stormundede bass, der virkelig lever op til sit navn - med en gavflab af en støvsugermund, der har plads til det hele og lidt til?

Faktum er i hvert fald, at disse gummiorm ofte er både 15 og 20 cm lange. Og at også andre fisk end netop bass til tider inhalerer dem med stor entusiasme! Det kan være gedder, der måske ser en lækker snog i en af de lange sorte orm. Eller en kystørred, der er på ormekalas, når børsteormene sværmer. Faktum er i hvert fald, at lange gummiorm til tider kan redde en ellers fiskeløs dag.

Fordelen ved jigs og gummiorm er den klare, at de kan fiskes uden at sidde fast. For jiggens vedkommende skyldes det, at krogen vender opad på grund af blyhovedet fortil. For gummiormens vedkommende, at krogen sidder skjult i selve dyret.

Jig monteret i en "spinner rig"
© foto Steen Ulnits

Moderne gummijigs indeholder en form for opløsningsmiddel - en såkaldt "plasticiser", der gør dyrene så superbløde, som tilfældet er. Denne "plasticiser" har imidlertid den ulempe, at den ikke kun gør haler og orm dejligt bløde. Den gør også adskillige grejæsker helt bløde i knæene...!

Det gælder især billige plastæsker, som hurtigt indgår en uheldig forbindelse med dyrene. De går helt enkelt i opløsning! Gode - og dyre - grejæsker er i stedet "worm proof", som amerikanerne siger. De er ikke påvirkelige af opløsningsmidlet.

Gummiormene er ideelle til fiskeri i tæt bevoksede områder - steder, hvor andre agn i regelen kommer til kort. Den klassiske jig med blyhoved og blød plasthale er omvendt ideel til fiskeri direkte på bunden - hvis der altså ikke er alt for mange grene, trærødder og lignende. Så sidder selv verdens bedste jig uhjælpeligt fast ind imellem!

Rig en jig!

Bladspinnere har alle dage være gode agn til stort set alle rovfisk. Det roterende blad udsender reflekser og trykbølger, som får de fleste fisk til at gå grassat.

Kombinerer man de fornemme fangstegenskaber hos henholdsvis bladspinneren og jiggen, da har man en såkaldt "spinner rig" - en amerikansk opfindelse, som kan lokke mangen en kræsen fisk i fordærv. Ofte fisk, som har vægret sig ved at sætte tænderne i såvel spinner som jig.

Første gang jeg så en sådan rig, var jeg unægtelig noget skeptisk. - Typisk amerikansk, var min umiddelbare reaktion, for de er jo skøre, de amerikanere!

Men det viste sig hurtigt, at de slet ikke altid er så skøre endda. Det skete en kold dag på Randers Fjord. Det var fjordens store brakvandsaborrer, der stod på programmet. De aborrer, som fødes i Gudenåens ferske vand for derefter at søge ud i fjordens meget rigere spisekammer. Herude trækker de frem og tilbage med tidevandet.

Når højvandet skubber saltvand fra Kattegat ind i fjorden, så flytter aborrerne med indefter. De er jo primært ferskvandsfisk, som dog tåler en smule salt. Når så det faldende vand sætter ind, da følger aborreflokken med udefter igen. Og da kan de træffes så langt ude som ved Udbyhøj.

Når vinteren sætter ind, søger aborrerne typisk ind i den indre og mere ferske del af fjorden. Her er de i regelen til at få i tale - på spinner og blink, men allerbedst med jig.

"Eksperten" og amatøren

En høj og flot solskinsdag var vi taget tre mand afsted - kæreste, barn og undertegnede. Vinden friskede lidt vel, og det kneb med at finde aborrerne. Eller i hvert fald fange dem.

Amatøren med en flot aborre taget på spinner rig
© foto Steen Ulnits

Fra mange års fiskeri kender jeg efterhånden stederne, hvor fiskene bør være. Når man så ikke fanger noget alligevel, så er spørgsmålet altid det samme: - Er fiskene der overhovedet? - Eller er de der godt nok, men vil ikke vide af det, man serverer for dem?

Der er ikke andet at gøre end at prøve sig frem. Jigs i forskellige størrelser og farver kommer på linen, men lige meget hjælper det. Da falder blikket på en spinner rig, som jeg nærmest for sjov købte i USA året før. En gul Mister Twister bliver monteret i riggen og sendt ud over det lave vand.

Jeg har knapt drejet en omgang på hjulet, før jeg mærker modstand i den anden ende. En halvkilos aborre slås, som gjaldt det livet - hvilket det også gør! Kasper, som er på sit livs første rigtige fisketur, kigger fascineret, da aborren kommer indenbords og får knækket nakken.

- Mor, mor - du skal også fange en fisk! , kommer det prompte fra knægten. 0g mor adlyder pligtskyldigt, tager en stang og kaster riggen med jiggen ud. Jeg tænker ikke nærmere over det, før Christine spørger: - Hvad gør jeg nu? - Jeg tror, der er en fisk på!

Ganske rigtigt: Det nøkker godt i stangspidsen, da en gedigen aborre finder ud af sin fejltagelse. - Bare hold stram line og drej lidt ind på hjulet, lyder det fra eksperten bagest i båden.

Lidt senere har jeg fornøjelsen at nette dagens største aborre for Christine - en flot og velkonditioneret fisk på ikke mindre end 1,1 kg! Taget på førnævnte spinner rig.

Det skulle endda ikke blive ved det. Da vi dropper projektet og vender snuden hjemefter, ligger en lille snes fuldfede aborrer på lit de parade i båden - alle taget på spinner riggen med den gule jighale.

"Eksperten" var blevet en lektion klogere, men måtte altså se sig uddistanceret af amatøren...

© Steen Ulnits 1999

Nyt stort website:

www.fenwick.nu

- fra skaberen af "HMG"
- verdens første kulfiberstænger!

Opdateres hver måned
- hele året!


Nyt website:
 
 
- for dig, der er ude efter de allerstørste!
 
www.pennfishing.nu



Kyst-fluekurser på Samsø

Så er det atter tid til at tænke på de kommende kurser i kystfluefiskeri efter sølvblanke havørreder.
I 2007 fejrede vi vort første jubilæum med det 25. kystfluekursus i træk - alle fuldt besat. I 2009 var der så 10 års jubilæum for kurserne, og i 2010 havde den første kursist så sit eget 10 års jubilæum!
Flere end 400 kursister har siden 2000 tilbragt en uge på Samsø Højskole i godt selskab med ligesindede.
Er du interesseret i at deltage på et af disse kurser, bør du i egen interesse ikke vente for længe med tilmelding.
- Bind en flue og fang en fisk!



Å-fluekurser i Sønderjylland

Det er en stor glæde, at vi nu også kan præsentere fuldblods åfluekurser. De afholdes i Sønderjylland.
Kurserne fokuserer primært på fiskeriet med tørflue og nymfe efter ørred og stalling, men vi beskæftiger os også med fluefiskeriet efter laks og havørred.
Vi fisker primært i Ribe Å med tilløbene Gram Å og Gels Å. Og vi har base på Gram Gård ved Gram Slot!
Er du interesseret i at deltage på et af disse kurser, bør du i egen interesse ikke vente for længe med tilmelding.
- Vel mødt i Sønderjylland!


Dansk Videncenter for Sportsfiskeri
En videnbank om det rekreative fiskeri med stang og line. Centret arbejder på at fremme sportsfiskeriet og fisketurismen i Danmark - baseret på en bæredygtig udnyttelse af naturens ressourcer.


Lystfiskeri i Østjylland
En stor 3-sproget hjemmeside, hvor du kan finde alt af interesse om lystfiskeri i Østjylland. Du vil kunne læse om de bedste fiskevande og fiskene i dem. Du vil - måned for måned - kunne finde værdifulde informationer om egnet fiskegrej og produktive fiskemetoder. Endelig vil du her kunne finde adresser på lokale turistbureauer.


Havbars på Irland!
Vi tager afsted efter stridbare havbars langs de smukke sydirske kyster, hvor tidevandet løber stærkt og fiskene derfor er i bedste kondition.
Havbarsen er på vej til at blive permanent beboer i danske farvande, så vi tager til Irland for at lære, hvordan man bedst fanger

© 1998 Steen Ulnits - Fisheries biologist, M.Sc. - Skytten 116, Fiskergaarden - DK-8920 Randers NV - Denmark - tel.: 23 32 89 88 - e-mail: steen@ulnits.dk