Artikler om både:

e-bog "Småbådsfiskeri"
Bredbånd til søs!
Gummibåd til lystfiskeri
Humminbird
iPad til småbåden
Sigma elmotorer
Trailer Tricks
Vandkikkert
Fastback Kayak
Transportabel elektronik
Flats Raider
Trailerbeslag
Pump
Småt, men godt!
TOHATSU
Ryds 435 DL

Kvinder og lystfiskeri
Fiskeri fra havkajak
Downrigger
Bid fra badedyr
Crescent "Hanö" 535
FLEX 18
Galileo
Soft sejtrækker
Kørekort til speedbåd
Elmotorer
Ryds 485C
Gemini
Great Lakes
Musto
Nyheder fra SIMRAD
Tiden - og tidevandet
Tjek på Transduceren
Montering af transducer
Warrior 165
Coaster 530
Nye 4-takts fra Honda!
Yamaha's V4 og V6 motorer
YAMAHA
Yamarin
SIMRAD
Humminbird
Örnvik og Mercury
Örnvik 490 Cabin
Askeladden
CAMPION Explorer 492
Quicksilver 520 Cruiser
Pontonbåde
Foldebåde

Kørekort til speedbåd

Ifølge de nye regler skal førere af hurtige motorbåde nu aflægge prøve på deres sømandsskab. Men hvem skal op til prøve, og hvad kræves der ved den nye sejlprøve?

Motorbådene er blevet større og hurtigere i de seneste år. Samtidig har vi oplevet en håndfuld ulykker, hvor unge mennesker er kommet galt afsted eller har forvoldt skade på andre på grund af hensynsløs sejlads.

Således blev en enkelt politimand ved Kysing Næs syd for Århus vædret i sin lille sejlbåd af en stor amerikansk speedbåd - ført af en håndfuld unge, som havde lånt fars speedbåd uden at have det mindste kendskab til sejlads. Den ulykke blev optakten til den nye sejlprøve, som blev indført.

Hvem skal have kørekort til speedbåd?

- Ét er som bekendt søkort at forstå - et andet skib at føre. Det vidste allerede Ludvig Holberg, da han skrev "Den Politiske Kandestøber" for mange år siden. Men nu er det altså mere aktuelt end nogensinde - i hvert fald for dem, der ifølge den nye bekendtgørelse skal op til en sejlerprøve for motorbådsførere.

Det har siden 1999 alle nybegyndere skullet, der aldrig tidligere har sejlet motorbåd. Og det skal fra juni 2002 også de, der ellers har sejlet motorbåd i flere år. Alle skal de nu dokumentere, at de er i stand til at føre motorbåd på forsvarlig vis. Hvis de vel at mærke har en motorbåd, der i størrelse og motorkraft hører ind under de nye definitioner for speedbåde.

Der er allerede på nuværende tidspunkt faldet bøder for manglende kørekort til speedbåd. Det koster kr. 3.000 at blive taget uden kørekort - den første gang. Bliver man taget anden gang, lyder bøden på kr. 5.000. Så der kan hurtigt blive penge at spare ved at tage det lovpligtige kørekort!

Hvor stor og hurtig skal båden være?

Der har hersket en del forvirring omkring netop definitionen på en speedbåd, og derfor skal retningslinjerne trækkes op her:

Det er ikke umiddelbart bådens størrelse eller motorkraft eller hurtighed, der er afgørende. Det er mere kompliceret end som så. Således lyder reglerne fra Søfartsstyrelsen, at der kræves førerbevis til speedbåd, dersom "bådens motorkraft i kilowatt (kW) er lig med eller overstiger det tal, der fremkommer, når man ganger bådens længde med sig selv og lægger 3 til".

Et par konkrete eksempler vil nok gøre det lettere at forstå denne mildest talt kryptiske definition på en speedbåd. I den forbindelse skal man vide, at 1 kW = 1,36 HK.

Er båden f. eks. 4 meter lang, kræves der førerbevis, dersom motoren er større end 4 x 4 = 16 + 3 = 19kW = 25,84 HK

Er båden f. eks. 5 meter lang, kræves der førerbevis, dersom motoren er større end 5 x 5 = 25 + 3 = 28 kW = 38,08 HK

Er båden f. eks. 6 meter lang, kræves der førerbevis, dersom motoren er større end 6 x 6 = 36 + 3 = 39 kW = 53,04 HK

Den blandt danske småbådsfiskere meget gængse og populære kombination af en 5 meter lang båd forsynet med en 50 HK motor er således et pænt stykke over grænsen og kræver derfor ubetinget, at man aflægger sejlprøve til motorbåd. Ellers kan man geråde udi store problemer i eventuelle forsikringssager.

Hvad skal man kunne for at bestå prøven?

Primært drejer det sig om at dokumentere, at man som fører af en motorbåd har kendskab til de gældende søfartsregler. At man kender til de basale undvigemanøvrer og almene regler for færdsel på søterritoriet. Samtidig skal man dokumentere, at man kan lægge til og fra i en havn på betryggende vis - både for sig selv og for andre.

Til gengæld skal man ikke dokumentere noget kendskab til navigation og brug af søkort eller elektroniske hjælpemidler såsom navigator, ekkolod, VHF radio eller andet. Søfartsstyrelsen forventer helt enkelt, at motorbådssejlerne aldrig kommer så langt til havs, at de ikke længere har landkending.

Som kystnær småbådsfisker gennem et kvart århundrede kan jeg imidlertid genkalde mig et stort antal tilfælde, hvor jeg ikke kunne se skyggen af land - trods en relativt kort afstand...

Men det primære formål med det nye førerbevis er altså at højne sikkerheden for andre sejlere. Sekundært også for bådføreren selv.

Ring til Søfartsstyrelsen på tlf. 39 17 44 00 og få oplyst, hvor der afholdes kurser i og prøver til det nye speedbådskørekort. Eller check det på styrelsens hjemmeside www.sofartsstyrelsen.dk

© 2001 Steen Ulnits


Nyt website:
 
 
www.gulp.nu

Nyt stort website:

www.fenwick.nu

- fra skaberen af "HMG"
- verdens første kulfiberstænger!

Opdateres hver måned
- hele året!


Nyt website:
 
 
- for dig, der er ude efter de allerstørste!
 
www.pennfishing.nu


10 år
på Internettet!

Dette website er oprettet
den 01.01.1998

Seneste store opdatering,
version 15.0: 01.01.2010

20.000
unikke brugere hver måned!



Kyst-fluekurser på Samsø

Så er det atter tid til at tænke på de kommende kurser i kystfluefiskeri efter sølvblanke havørreder.
I 2007 fejrede vi vort første jubilæum med det 25. kystfluekursus i træk - alle fuldt besat. I 2009 var der så 10 års jubilæum for kurserne, og i 2010 havde den første kursist så sit eget 10 års jubilæum!
Flere end 400 kursister har siden 2000 tilbragt en uge på Samsø Højskole i godt selskab med ligesindede.
Er du interesseret i at deltage på et af disse kurser, bør du i egen interesse ikke vente for længe med tilmelding.
- Bind en flue og fang en fisk!



Å-fluekurser i Sønderjylland

Det er en stor glæde, at vi nu også kan præsentere fuldblods åfluekurser. De afholdes i Sønderjylland.
Kurserne fokuserer primært på fiskeriet med tørflue og nymfe efter ørred og stalling, men vi beskæftiger os også med fluefiskeriet efter laks og havørred.
Vi fisker primært i Ribe Å med tilløbene Gram Å og Gels Å. Og vi har base på Gram Gård ved Gram Slot!
Er du interesseret i at deltage på et af disse kurser, bør du i egen interesse ikke vente for længe med tilmelding.
- Vel mødt i Sønderjylland!


Dansk Videncenter for Sportsfiskeri
En videnbank om det rekreative fiskeri med stang og line. Centret arbejder på at fremme sportsfiskeriet og fisketurismen i Danmark - baseret på en bæredygtig udnyttelse af naturens ressourcer.


Lystfiskeri i Østjylland
En stor 3-sproget hjemmeside, hvor du kan finde alt af interesse om lystfiskeri i Østjylland. Du vil kunne læse om de bedste fiskevande og fiskene i dem. Du vil - måned for måned - kunne finde værdifulde informationer om egnet fiskegrej og produktive fiskemetoder. Endelig vil du her kunne finde adresser på lokale turistbureauer.


Havbars på Irland!
Vi tager afsted efter stridbare havbars langs de smukke sydirske kyster, hvor tidevandet løber stærkt og fiskene derfor er i bedste kondition.
Havbarsen er på vej til at blive permanent beboer i danske farvande, så vi tager til Irland for at lære, hvordan man bedst fanger dem på flue!
Se slideshow fra Irland under "Video".


Bonefish i Mexico!
- Trænger du til en virkelig udfordring, og vil du gerne se din bagline lidt oftere?
Så skal du med på denne tur, hvor sigtet er stillet på Mexicos langt løbende bonefish, der med sikkerhed får baglinen frem - hver gang!
Ingen fluefisker med respekt for sig selv må forsømme at prøve dette fiskeri!
Se slideshow fra Mexico under "Video".

© 1998 Steen Ulnits - Fisheries biologist, M.Sc. - Skytten 116, Fiskergaarden - DK-8900 Randers - Denmark - tel.: 23 32 89 88 - e-mail: steen@ulnits.dk